Glifosat a zdrowie

Ponad 2 mld dolarów! To kwota odszkodowania, którą przyznano małżeństwu z Kanady z rozpoznaniem chłoniaka nieziarniczego. Zachorowanie powiązano z wieloletnim stosowaniem środka ochrony roślin zawierającego glifosat. To nie jedyny wyrok w tej sprawie. Liczba pozwów złożonych przeciwko producentowi Roundupu sięga kilkudziesięciu tysięcy! Zapraszam Was do przeczytania wybranych informacji na temat glifosatu i roszczeń poszkodowanych osób. Artykuł i treści wideo opracowałem z wykorzystaniem najnowszej wiedzy naukowej i badań naukowych, wiedzy i doświadczenia lekarzy, a także powszechnie dostępnych informacji, które jak dotąd nie zostały uznane przez środowisko medyczne. Zapraszam! Sięgnijcie po informacje na temat glifosatu. Ponownie przedstawiam Wam dwa punkty widzenia: naukowy w formie odpowiedniej dla tego typu publikacji i komplementarny w przystępnej formie, którą doskonale znacie.

Czy glifosat jest bezpieczny? Jaki wpływ na zdrowie ma stosowanie glifosatu? Zapraszamy do lektury!


Z naukowego punktu widzenia

Glifosat jest najczęściej stosowanym herbicydem na świecie. Producent glifosatu zapewnia, że środek jest bezpieczny dla środowiska i zdrowia ludzi. W ostatnich latach pojawia się jednak coraz więcej dowodów sugerujących szkodliwy wpływ glifosatu na środowisko i zdrowie. Naukowcy nie są jednak jednomyślni w tym względzie. Podkreśla się, że glifosat nie jest toksyczny. Niemniej niektóre kraje, np. Belgia, Francja i Włochy wprowadziły ograniczenia w zakresie stosowania glifosatu. W Polsce nie wprowadzono żadnych obostrzeń w zakresie obrotu i stosowania środków ochrony roślin zawierających glifosat. W komunikacie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z lipca 2020 r. czytamy, że „Aktualnie substancja glifosat podlega ponownej ocenie. Jeżeli ocena ta wykaże zagrożenia tej substancji dla zdrowia ludzi, zwierząt lub środowiska zostaną podjęte działania mające na celu ograniczenie stosowania lub wycofanie tej substancji z palety środków ochrony roślin dopuszczonych do obrotu i stosowania na terytorium RP”.

Wyniki wielu badań wskazują, że wbrew temu co wcześniej sądzono glifosat utrzymuje się w glebie. Pozostałości glifosatu wykrywa się nie tylko w glebie, ale i również w wodach gruntowych i płodach rolnych. W ten sposób związki glifosatu docierają do naszego organizmu. Wyniki badań sugerują obecność glifosatu w moczu i krwi. Glifosat stwierdza się jednak w ludzkim organizmie w niskich stężeniach. Skutki oddziaływania glifosatu są uzależnione m.in. od jego stężenia w ludzkim organizmie oraz czasu ekspozycji. Niemniej w badaniach stwierdzono powiązanie pomiędzy narażeniem na środki ochrony roślin zawierające glifosat a poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Wśród możliwych efektów zdrowotnych ekspozycji na glifosat wymienia się m.in. cukrzycę, zaburzenia gospodarki hormonalnej, choroby sercowo-naczyniowe, choroby układu nerwowego, choroby wątroby, choroby nerek i choroby nowotworowe. Ponadto, badania sugerują szkodliwy wpływ glifosatu na zdolności reprodukcyjne kobiet i mężczyzn.

Wykazano również, że związki glifosatu mogą wpływać negatywnie na rozwój płodu prowadząc m.in. do wad wrodzonych. Stwierdzono również, że glifosat może prowadzić do uszkodzenia erytrocytów i zmian w DNA.  Literatura opisuje również przypadkowe lub intencjonalne zatrucie glifosatem zakończone zgonem. Jednocześnie podkreśla się, że glifosat jest stosunkowo bezpiecznym związkiem. Wskazuje się jednak na potencjalne toksyczne właściwości innych związków wchodzących w skład środków ochrony roślin bazujących na glifosacie. 

Najwięcej kontrowersji wzbudzają kancerogenne właściwości glifosatu. W 2015 r. Międzynarodowa Agencja ds. Badań nad Rakiem (ang. International Agency for Research on Cancer, IARC), organ Światowej Organizacji Zdrowia (ang. World Health Organization, WHO), stwierdziła, że glifosat jest substancją prawdopodobnie rakotwórczą dla ludzi. Niektóre badania sugerują, że ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej, w tym przede wszystkim chłoniaka nieziarniczego, wzrasta o ok. 40% u osób narażonych na działanie glifosatu. Inne instytucje, w tym m.in. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (European Food Safety Authority, EFSA) nie potwierdziły kancerogennych właściwości glifosatu. 

Grupą najbardziej narażoną na szkodliwe działanie glifosatu są rolnicy, którzy mają bezpośredni kontakt z preparatem podczas m.in. prowadzenia oprysków. Glifosat może przenikać do organizmu przez skórę, układ oddechowy i układ pokarmowy prowadząc m.in. do zatruć.

Producent Roundup-u podkreśla, że herbicyd od ponad 40 lat podlega rygorystycznym badaniom. Wskazuje, że jest to jeden z najlepiej przebadanych herbicydów na rynku światowym. Producent zaznacza, że dostępne badania potwierdzają bezpieczeństwo stosowania glifosatu i wykluczają kancerogenne właściwości glifosatu.

W obliczu wielu kontrowersji narosłych wokół glifosatu naukowcy wskazują na konieczność prowadzenia szeroko zakrojonych badań nad bezpieczeństwem herbicydów zawierających glifosat oraz badań epidemiologicznych oceniających ich długoterminowe oddziaływanie na ludzki organizm.  


Z mojego, komplementarnego punktu widzenia

Macie uwagi i pytania do powyższego tekstu? Piszcie na adres [email protected]! Z przyjemnością na nie odpowiem. 

Wykorzystane w publikacji źródła:

Jerzy Zieba