Woda nasycona chemią   

Woda jest niezbędna do życia. Szacuje się, że człowiek bez wody może przeżyć jedynie kilka dni.
Z każdym rokiem zasoby wodne maleją wskutek m.in. rosnącej liczby ludności na świecie, rozwoju przemysłu i zintensyfikowania działalności rolniczej. Działalność człowieka wpływa na zanieczyszczenie wód. Potencjalne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka stanowią m.in. zanieczyszczenia mikrobiologiczne oraz zanieczyszczenia chemiczne. Zapraszam Was do przeczytania wybranych informacji na zanieczyszczeń występujących w wodzie. Artykuł i treści wideo opracowałem z wykorzystaniem najnowszej wiedzy naukowej i badań naukowych, wiedzy i doświadczenia lekarzy, a także powszechnie dostępnych informacji, które jak dotąd nie zostały uznane przez środowisko medyczne. Ponownie przedstawiam Wam dwa punkty widzenia: naukowy w formie odpowiedniej dla tego typu publikacji i komplementarny w przystępnej formie, którą doskonale znacie. Jakie substancje chemiczne występujące w wodzie zagrażają naszemu zdrowiu i życiu? Zapraszamy do lektury!


Z naukowego punktu widzenia

Woda spełnia w naszym organizmie wiele istotnych funkcji. Woda jest podstawowym materiałem budulcowym naszych komórek i tkanek. Pełni rolę transportową. Przenosi składniki odżywcze do komórek oraz usuwa substancje szkodliwe z organizmu. Woda reguluje temperaturę naszego ciała, poprawia trawienie, nawilża narządy. Woda jest środowiskiem dla wielu istotnych procesów życiowych przebiegających w komórkach naszego organizmu. Dostęp do wody w odpowiedniej ilości oraz o odpowiedniej jakości jest jednym z podstawowych wyzwań z jakim mierzy się współczesny świat.

Zgodnie z art. 3 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 listopada 2015 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz.U. 2017 poz. 2294) (…) „Woda jest bezpieczna dla zdrowia ludzkiego, jeżeli jest wolna od mikroorganizmów chorobotwórczych i pasożytów w liczbie stanowiącej potencjalne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego, wszelkich substancji w stężeniach stanowiących potencjalne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego oraz nie wskazuje agresywnych właściwości korozyjnych i spełnia podstawowe wymagania mikrobiologiczne oraz podstawowe wymagania chemiczne” (…). Jakie substancje chemiczne występują w wodzie?

Poniższa tabela przedstawia najwyższe dopuszczalne stężenie podstawowych związków chemicznych występujących w wodzie (załącznik nr 2 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 listopada 2015 r.).

Lp.ParametryNajwyższe
dopuszczalne
stężenie
Jednostka
1.Akryloamid0,10µg/l
2.Antymon5µg/l
3.Arsen10µg/l
4.Azotany50mg/l
5.Azotyny0,50mg/l
6.Benzen1,0µg/l
7.Benzo(a)piren0,010µg/l
8.Bor1,0mg/l
9.Bromiany10µg/l
10.Chlorek winylu0,50µg/l
11.Chrom50µg/l
12.Cyjanki50µg/l
13.1,2-dichloroetan3,0µg/l
14.Epichlorohydryna0,10µg/l
15.Fluorki1,5mg/l
16.Kadm5µg/l
17.Miedź2,0mg/l
18.Nikiel20µg/l
19.Ołów10µg/l
20.Pestycydy0,10µg/l
21.Σ pestycydów8)0,50µg/l
22.Rtęć1µg/l
23.Selen10µg/l
24.Σ trichloroetenu i tetrachloroetenu10µg/l
25.Σ Wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych0,10µg/l
26.Σ THM100µg/l


Poniższa tabela określa dodatkowe wymagania chemiczne jakie powinna spełniać woda pitna (załącznik nr 4 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 listopada 2015 r.).

Lp.ParametryDopuszczalne
zakresy
wartości
Jednostka
1.Bromodichlorometan0,015mg/l
2.Chlor wolny2)mg/l
3.Chloraminy0,5mg/l
4.Σ chloranów i chlorynów4)0,7mg/l
5.Ozon5)0,05mg/l
6.Formaldehyd0,050mg/l
7.Ftalan dibutylu0,020mg/l
8.Magnez30-125mg/l
9.Srebro0,010mg/l
10.Tetrachlorometan (czterochlorek węgla)0,002mg/l
11.Σ trichlorobenzenów0,020mg/l
12.2,4,6-trichlorofenol0,200mg/l
13.Trichlorometan (chloroform)0,030mg/l
14.Twardość60-500mg/l

Substancje chemiczne mogą przedostawać się do wody wraz ze ściekami odprowadzanymi z kanalizacji przemysłowych i komunalnych lub ze składowisk odpadów (tzw. źródła punktowe), wraz ze spływami z obszarów miejskich i rolniczych (tzw. źródła powierzchniowe) oraz z zanieczyszczeniami spłukiwanymi ze szlaków komunikacyjnych transportu wodnego i lądowego (tzw. źródła liniowe). Największe zagrożenie dla zasobów wodnych stanowią zanieczyszczenia pochodzące z przemysłu i rolnictwa. Zanieczyszczenia chemiczne wpływają nie tylko na wygląd, zapach i smak wody. Spożywanie zanieczyszczonej wody może zagrażać naszemu zdrowiu i życiu. Wiele substancji chemicznych charakteryzuje się wysoką toksycznością oraz zdolnością do bioakumulacji. Wiele z nich posiada właściwości kancerogenne, mutagenne, neurotoksyczne, teratogenne i embriotoksyczne. Spożywanie zanieczyszczonej wody może prowadzić m.in. do ostrych zatruć wywołujących uszkodzenie wątroby i nerek, stanów zapalnych, zaburzenia funkcji reprodukcyjnych i chorób nowotworowych.

Zanieczyszczenie wód wpływa również na pogorszenie warunków bytowych ludności. W Dyrektywie 2000/60/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 października 2000 r. ustanawiającej ramy wspólnotowego działania w dziedzinie polityki wodnej przedstawiono wskaźnikowy wykaz najważniejszych zanieczyszczeń (załącznik VIII Ramowej Dyrektywy Wodnej). Lista obejmuje 12 zanieczyszczeń, w tym (…) „organiczne związki chlorowcowe oraz substancje, które mogą tworzyć takie związki w środowisku wodnym, organiczne związki fosforu, związki cynoorganiczne, substancje i preparaty lub produkty ich rozkładu, wobec których udowodniono, że posiadają właściwości rakotwórcze lub mutagenne lub właściwości mogące zakłócać funkcje steroidogenowe, funkcje hormonów dotarczycowych, reprodukcyjne lub inne funkcje endokrynologiczne w lub za pośrednictwem środowiska wodnego, trwałe węglowodory oraz trwałe i biokumulujące się toksyczne substancje organiczne, cyjanki, metale i ich związki, arszenik i jego związki, biocydy i środki ochrony roślin, substancje w zawiesinie, substancje, które przyczyniają się do eutrofizacji (w szczególności azotany i fosforany) oraz substancje, które wywierają niekorzystny wpływ na bilans tlenu (i można dokonać ich pomiaru przy użyciu takich wskaźników jak BZT, ChZT, itp.)” (…). Zanieczyszczona woda stanowi również zagrożenie dla różnorodności biologicznej.

Z mojego, komplementarnego punktu widzenia

Macie uwagi i pytania do powyższego tekstu? Piszcie na adres [email protected]! Z przyjemnością na nie odpowiem.

Wykorzystane w publikacji źródła:

Jerzy Zieba