Jerzy Zięba - autor książek "Ukryte Terapie. Czego Ci lekarz nie powie"

 

Od ponad dwudziestu lat zajmuje się naturoterapią. Propaguje naturalne metody dbania o zdrowie. Kim jest Jerzy Zięba?

 

Ukończył studia na Krakowskiej Akademii Górniczo- Hutniczej na wydziale Maszyn Górniczych i Hutniczych, uzyskując tytuł magistra inżyniera. Był zawsze aktywny. Już na studiach pracował jako płetwonurek w spółdzielni studenckiej „Żaczek”. Dzięki temu sam mógł się utrzymywać, a zarabiał na te czasy niemało. Jego rodzice nie musieli finansować jego studiów, a nawet sam wspomagał rodziców, wysyłając im pieniądze. Studia ścisłe nauczyły go analizy, logiki i syntezy różnych zjawisk. Interesował się medycyną, czytając książki dla studentów studiów medycznych. Nawet koledzy ze studiów śmiali się, że uczy się projektowania maszyn, ale „studiuje medycynę”. Mieszkał w akademiku, więc na studenckie życie także ponosił spory wkład finansowy. Dzięki temu ma wspaniałe wspomnienia z czasów studenckich, kiedy był jeszcze żakiem.

 

Po ukończeniu studiów wyemigrował do zachodnich Niemiec, a następnie stamtąd do Australii. Zabrał ze sobą książkę profesora Szczeklika pod tytułem „Choroby wewnętrzne”, którą znał już niemal na pamięć. Podczas pobytu na emigracji uczył się intensywnie języka angielskiego. Na emigracji spędził 22 lata. Wykonywał wiele zawodów, m.in. był kucharzem, pracował w saunie, był elektrykiem w masarni.

Jest wielkim pasjonatem lotnictwa. W czasie pobytu w Australii zdobył nieograniczoną licencję pilota. Zorganizował nawet dwa Migi-15 dla swojego kolegi Turka- Reha Ekinaciego, które kupił w cenie złomu z lotniska wojskowego w Mierzęcicach i wysyłał swojemu znajomemu za ocean. W szkole lotniczej swojego przyjaciela Reha prowadził też wykłady z pilotażu, teorii lotu i nawigacji. Odbył szkolenie z zakresu pilotażu śmigłowca. Zdał także egzamin do uzyskania licencji zawodowej pilota. 

 


Następnie pracował zgodnie ze swoim wykształceniem w firmach zajmujących się produkcją i projektowaniem maszyn górniczych. Bardzo lubił swoją pracę zawodową, która była jego pasją. Technologie górnicze i geologia od zawsze go inspirowały. Zajmował się zagadnieniami związanymi z wentylacją w kopalniach. Ma także uprawnienia spawacza- dzięki temu mógł prowadzić badania tzw. zimnej plazmy. Badania były prowadzone pod patronatem profesora Józefa Giergiela i pod kierunkiem dr Wojciecha Kalczyńskiego. Wówczas przeprowadził część badawczo-doświadczalną do swojej pracy doktorskiej. Części opisowej niestety nie udało mu się dokończyć, ponieważ wyjechał z Polski.

Od zawsze był człowiekiem aktywnym. Jego wielką pasją był również motocykl. W technikum był członkiem Klubu Motorowego „Avia” Świdnik, gdzie jeździł w rajdach motocyklowych. Trenował nawet pod okiem Romana Szczerbakiewicza, który był jednym ze słynnych motocyklistów. Będąc w Sydney, ukończył kurs hipnoterapii klinicznej. Następnie odbył zaawansowany kurs hipnoterapii klinicznej w amerykańskiej szkole.

Zetknął się z książką doktora Jana Kwaśniewskiego pt. „Tłuste życie”. Książka pozwoliła mu zrozumieć, jak ważna jest zależność między dietą a zdrowiem. Zaczął także interesować się problemem niedoborów składników odżywczych w diecie, dzięki temu narodziło się zainteresowanie suplementami. W Australii razem z doktorem farmacji Bogdanem Sikorskim założył „Stowarzyszenie diety optymalnej doktora Kwaśniewskiego”. 

Kolejną książką, która wywarła na niego wpływ była książka Uffe Ravnskov’a pt. „Cholesterol — naukowe kłamstwo”. Podwyższenie norm poziomu cholesterolu i jest spowodowane tylko chęcią zarobienia pieniędzy przez koncerny farmaceutyczne. Obniżanie jego poziomu nie ma sensu i nie jest to przyczyna miażdżycy. Przetłumaczył tę książkę na język polski, aby obnażyć manipulacje i fałszowanie badań klinicznych. 


Tematyka zdrowotna zdominowała całkowicie jego życie. Medycyna akademicka przynosi niezastąpione efekty jedynie w ostrych przypadkach. Nie daje rady jednak wyleczyć chorób przewlekłych. Pan Jerzy często wyjeżdżał do Stanów Zjednoczonych, aby poszerzać swoją wiedzę podczas konferencji z zakresu medycyny. W krajach Europy, USA i Kanady rozmawiał z wieloma osobami, które skutecznie wyleczyli się z chorób przewlekłych.

Wiedza na ten temat pozwoliła mu napisać książkę pt. „Ukryte terapie.

Czego Ci lekarz nie powie”. Uczestnicy wykładów, które prowadził na temat zdrowia, domagali się prostego kompendium wiedzy. Książka „Ukryte terapie. Czego Ci lekarz nie powie” nie miała być poradnikiem medycznym. Miała spowodować chęć zainteresowania się tematem, jaki wpływ wywierają mikro- i makroelementy w organizmie człowieka oraz czym są niedobory. Okazało się, że Czytelnicy, stosując się do wskazówek i porad, szybko dochodzili do zdrowia. Była to pierwsza publikacja, dotąd nieznana środowiskom medycznym-przekazane są tu badania i analizy prowadzone przez ośrodki badawcze na całym świecie. Książka zyskała szerokie grono odbiorców. Pierwsza część książki w latach 2014-2015 stała się bestsellerem w sieci Empik. Sprzedaż osiągnęła 1 350 000 nakładu. Dwa lata później na rynku ukazała się duga część, która także okazała się bestsellerem. Książki zostały przetłumaczone na język angielski, niemiecki i hiszpański, a w przygotowaniu jest tłumaczenie na język rosyjski.

Popularny autor bestsellera był zapraszany jako prelegent na wielu wydarzeniach związanych z naturoterapią. Jego wykłady i seminaria zrzeszały tłumy słuchaczy zarówno w Polsce, jak i w całej Europie i Stanach Zjednoczonych. Prowadził wykłady w Londynie, Dublinie, Chicago, Sydney czy Berlinie. Na jego wykłady przychodzą także lekarze, aby zagłębić wiedzę z zakresu naturoterapii. Pan Jerzy pisze artykuły prasowe oraz prowadzi spotkania z zakresu zdrowego stylu życia i profilaktyki zdrowotnej. Publikuje też filmy w serwisie YouTube. Wiedzę na tematy naturoterapii, profilaktyce i zapobieganiu szczególnie chorobom przewlekłym i nowotworom, czerpie z zagranicznych publikacji, które się na te tematy ukazują. 

Często zadawano mu pytania o suplementy, które najlepiej wybrać. Na rynku jest szereg produktów, zawierających śladowe ilości składników aktywnych. Są to szczególnie wszystkie suplementy reklamowane w telewizji i szeroko pojętych mediach. Ekstrakty i substraty są drogie, ale tylko w najwyższej jakości mogą realnie pomagać i być skuteczne. Suplementy muszą mieć także unikalny skład. Niestety, zdrowe odżywianie nie zapewni organizmowi całego kompleksu składników odżywczych oraz makro i mikroelementów. Zubożała gleba, opryski powodują, że w produkty przenikają szkodliwe dla organizmu toksyny. Nie prowadząc żadnej kampanii marketingowej w radiu czy w telewizji, stworzył markę Visanto, która odniosła sukces.

Jest prezesem zarządu fundacji „Polacy dla Polaków”, którą założył, dzięki inspiracji pediatry doktora Marka Bachańskiego. Fundacja refunduje zakup oleju z konopi CBD dla dzieci chorych na padaczkę lekooporną i nowotwory mózgu.

Farmacja powinna stanowić służebną rolę medycyny, a nie odwrotnie. Pacjent cierpiący na daną jednostkę chorobową potrzebuje zrozumienia i skutecznej pomocy w rozwiązaniu swojego problemu. Chory człowiek musi poruszać się w gąszczu niezrozumiałych procedur medycznych. Nie ma podziałów na różne medycyny – akademicką, naturalną, ludową czy alternatywną. Medycyna powinna być jedna i powinna być skuteczna, a przede wszystkim dobro i zdrowie pacjenta powinna traktować jako najwyższą wartość.

Tekst ukazał się w Harmonii 2019 lipiec-sierpień