Stop osteoporozie
Nie jest normalne, kiedy kobieta lat 28 ma osteoporozę. Niestety takich przypadków jest teraz coraz więcej. Młodzi ludzie chorują na osteoporozę! Osteoporoza jest już uznawana za jedną z chorób cywilizacyjnych. Zacznijmy od tego, że osteoporoza to wcale nie jest utrata tylko wapnia.
Kości składają się z co najmniej 12 minerałów: wapń, potas, magnez, mangan, krzem, żelazo, cynk, selen, bor, fosfor, siarka, chrom oraz... wiele innych w ilościach śladowych jak np. stront. Tak więc, to nie tylko wapń. Kiedy mówimy o osteoporozie czy gęstości kości itd. głównie koncentrujemy się na wapniu i jego uzupełnianiu, ale czy więcej oznacza lepiej? No właśnie nie. Badania wskazują na to, że bardzo często mamy zbyt dużo wapnia, co prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych.
Wszechobecny wapń
Skąd tak duże ilości wapnia? Kiedy człowiek jadł, to co mu dała Matka Natura i w takiej właśnie formie, nie było problemów. Teraz, procesy jakim poddawana jest żywność często niszczą składniki odżywcze. Co wtedy robimy? Dodajemy np. wapń z powrotem do danego produktu, który go utracił na drodze jego przetwarzania. Prawie każdy produkt jest teraz ,,fortyfikowany". Praktycznie oznacza to, że między innymi dodawany jest wapń. I w ten sposób sztucznie wprowadzony wapń, mamy prawie wszędzie. Dodawany jest do soków, napojów, płatków śniadaniowych, mąki, mleka itd...
Ciekawostka
Każe nam się pić dużo mleka, żeby zapobiec osteoporozie podczas, gdy stwierdzono, że właśnie picie mleka pasteryzowanego sprzyja powstawaniu osteoporozy!
Nadmiar wapnia szkodzi
Dla wielu czytelników dziwnym wyda się fakt, że niedawno opublikowane badania (2011) wskazują, że kobiety, które brały suplementy wapnia, po to, żeby zapobiec osteoporozie były bardziej narażone na wytworzenie zwapnień w tętnicach, zawał serca czy udar mózgu, niż kobiety, które suplementów wapnia nie brały. Opisane to zostało w jednej z najbardziej prestiżowych publikacji medycznych jaką jest British Medical Journal. Jeszcze TRZY inne badania to potwierdziły. Słynna amerykańska agencja do spraw związanych z zapobieganiem chorobom (the US. Preventive Services Task Force) wyraźnie wręcz zaleciła, żeby kobiety przestały brać preparaty wapnia, jeśli biorą je w celu uniknięcia złamań kości, ponieważ po analizie 137 badań naukowcy doszli do wniosku, że nie ma jednoznacznego dowodu na to, że wapń zapobiega złamaniom kości. Amerykańska Agencja do spraw Żywności i Leków (FDA), wyraźnie stwierdza, że wapń jest pomocny tylko w okresie wzrastania kości, od dzieciństwa do stosunkowo wczesnej młodości, ale nie wtedy, kiedy kości przestały już rosnąć. Dlaczego więc lekarze czy dietetycy niezmordowanie zalecają: „więcej wapnia”?
Złamanie kości przedramienia, nadgarstka, to ,,norma", a złamania kości udowej mogą doprowadzić do całkowitego unieruchomienia czasowo lub na zawsze. Złamanie kości udowej kończy się śmiercią w ciągu jednego roku u ok. 30% osób, którym takie złamanie się przydarzyło. Zgarbienie i znaczna utrata wysokości szkieletu są typowymi, widzialnymi gołym okiem, symptomami. Pewnie większość czytelników myśli, że: „to nie o mnie chodzi, mnie się to nie przydarzy”... śpieszę więc donieść, że to czy będziemy mieli zdrowe kości na starość czy nie, zależy od tego, co zrobimy lub czego nie będziemy robić, już we wczesnej młodości, a nawet w dzieciństwie.
Osteoporoza
Tkanka kostna podlega ciągłej wymianie, tak samo jak tkanka wątroby, mięśni czy innych organów. Cały czas część komórek kości ulega rozkładowi i w tym samym czasie tworzone są nowe komór ki kości. Specjalne komórki tzw. osteoblasty, wydzielają substancję zwaną osteokalcyną, która wbudowuje wapń do kości. Inne komórki tzw. osteoklasty usuwają komórki stare, zużyte. Jeśli nastąpi przewaga działania osteoklastów, wtedy więcej komórek ulega usunięciu niż wbudowaniu. Jeśli ten proces nie zostanie spowolniony lub całkowicie zatrzymany, to wcześniej czy później dochodzi do tak znacznego osłabienia struktury kości, że staje się ona bardzo podatna na złamania, a to już jest: osteoporoza. Jak wygląda typowe leczenie osteoporozy? Tragicznie.
Artykuł ukazał się w czasopiśmie: Harmonia. Twoje Zdrowie, Twoja Odpowiedzialność w wydaniu lipiec/sierpień 2015.
Tu [https://harmoniatwojezdrowie.com] znajdziesz więcej informacji.