Witamina B6 - Pirydoksalo-5-fosforan

Ludzki organizm potrzebuje wielu różnorodnych substancji by móc właściwie funkcjonować. Jedną z nich jest witamina B6, czyli pirydoksalo-5-fosforan. Zapraszam Was do przeczytania wybranych informacji na temat tej witaminy. Artykuł i treści wideo opracowałem z wykorzystaniem najnowszej wiedzy naukowej i badań naukowych, wiedzy i doświadczenia lekarzy, a także powszechnie dostępnych informacji, które jak dotąd nie zostały uznane przez środowisko medyczne. Zapraszam! Sięgnijcie po te informacje. Ponownie przedstawiam Wam dwa punkty widzenia: naukowy w formie odpowiedniej dla tego typu publikacji i komplementarny w przystępnej formie, którą doskonale znacie. Co to jest pirydoksalo-5-fosforan? W jakim celu stosuje się witaminę B6? Zapraszam do lektury!

Z naukowego punktu widzenia

Informacje ogólne

Co to jest witamina B6?

Pirydoksalo-5-fosforan jest jedną z głównych form witaminy B6. Witamina B6 jest syntetyzowana w organizmie. Źródłem witaminy B6 w diecie są m.in. kasza gryczana, produkty zbożowe, niektóre warzywa, mięso i wędliny. Witamina B6 jest magazynowana w mózgu, mięśniach, wątrobie
i nerkach. Pirydoksalo-5-fosforan jest również dostępny pod postacią m.in. tabletek jako element suplementów diety. 

W jakim celu stosuje się witaminę B6?

Pirydoksalo-5-fosforan pełni w ludzkim organizmie wiele ważnych funkcji, w tym m.in. uczestniczy w metabolizmie aminokwasów, kwasów tłuszczowych, węglowodanów złożonych i fosfolipidów, wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego oraz wspomaga funkcjonowanie układu immunologicznego. Pirydoksalo-5-fosforan jest stosowany w zapobieganiu i leczeniu stanów niedoborowych, wynikających z nieprawidłowej diety lub zaburzeń wchłaniania oraz w sytuacji zwiększonego zapotrzebowania na pirydoksalo-5-fosforan. Pirydoksalo-5-fosforan zwiększa przyswajalność magnezu. Pirydoksalo-5-fosforan jest stosowany m.in. w łagodzeniu bólów menstruacyjnych, leczeniu niedokrwistości, chorób nerek i chorób układu krążenia. Niedobór pirydoksalo-5-fosforanu może prowadzić do bezsenności, obniżenia nastroju, depresji, zmian zapalnych skóry i błon śluzowych, zaburzeń neurologicznych, kamicy nerkowej, zwiększonej podatności na zakażenia oraz niedokrwistości.

Jak należy stosować witaminę B6?

Pirydoksalo-5-fosforan należy przyjmować zgodnie z opisem w ulotce dołączonej do produktu
lub według zaleceń wydanych przez lekarza, farmaceutę lub pielęgniarkę. Nie należy przekraczać zalecanej dziennej porcji suplementów diety zawierających pirydoksalo-5-fosforan. Nie należy stosować pirydoksalo-5-fosforanu po upływie terminu ważności.  

Jak należy przechowywać witaminę B6?

Pirydoksalo-5-fosforan należy przechowywać:

  • w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci,

  • w temperaturze poniżej 25˚C,

  • w oryginalnym opakowaniu,

  • według zaleceń wskazanych na opakowaniu suplementu.

W jakich sytuacjach nie należy stosować witaminy B6?

Pirydoksalo-5-fosforanu nie powinny przyjmować osoby, u których stwierdzono uczulenie (nadwrażliwość) na pirydoksalo-5-fosforan oraz którykolwiek z pozostałych składników preparatu. Niektóre choroby oraz inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania preparatów zawierających pirydoksalo-5-fosforan lub wskazanie do zmiany przyjmowanej ilości. Długotrwałe przekroczenie zalecanej dziennej dawki pirydoksalo-5-fosforanu może prowadzić
do braku koordynacji mięśniowej, mrowienia kończyn, zwiększonego odczucia chłodu
oraz zwyrodnienia tkanki nerwowej. Informacja o wszystkich środkach farmaceutycznych przyjmowanych obecnie lub ostatnio powinna zostać przekazana lekarzowi lub farmaceucie w celu uniknięcia możliwych interakcji pomiędzy przyjmowanymi preparatami. 

Suplementy diety zawierające pirydoksalo-5-fosforan nie mogą być stosowane jako substytut zróżnicowanej diety oraz zdrowego stylu życia.

Tę część przygotowałem we współpracy z ekspertem zdrowia publicznego.

Z mojego, komplementarnego punktu widzenia

 
 

Macie uwagi i pytania do powyższego tekstu? Piszcie na adres [email protected]! Z przyjemnością na nie odpowiem. 

Wykorzystane w publikacji źródła:

https://indeks.mp.pl

Jerzy Zieba