Jerzy Zięba

View Original

Witamina B7, witamina H - biotyna

Ludzki organizm potrzebuje wielu różnorodnych substancji by móc właściwie funkcjonować. Jedną z nich jest witamina B7, czyli witamina H, czyli biotyna. Zapraszam Was do przeczytania wybranych informacji na temat tej witaminy. Artykuł i treści wideo opracowałem z wykorzystaniem najnowszej wiedzy naukowej i badań naukowych, wiedzy i doświadczenia lekarzy, a także powszechnie dostępnych informacji, które jak dotąd nie zostały uznane przez środowisko medyczne. Zapraszam! Sięgnijcie po te informacje. Ponownie przedstawiam Wam dwa punkty widzenia: naukowy w formie odpowiedniej dla tego typu publikacji i komplementarny w przystępnej formie, którą doskonale znacie. Co to jest witamina B7? W jakim celu stosuje się witaminę B7? Zapraszam do lektury!

Z naukowego punktu widzenia

Informacje ogólne

Co to jest witamina B7?

Biotyna (witamina H, witamina B7) jest jedną z witamin niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Biotyna jest syntetyzowana przez florę bakteryjną. Biotyna jest również substancją powszechnie występującą w wielu pokarmach, w tym w postaci wolnej oraz postaci związanej z białkiem. Źródłem biotyny są m.in. warzywa, mleko i przetwory mleczne (postać wolna) oraz mięso i przetwory mięsne (postać związana). Biotyna jest również dostępna pod postacią m.in. tabletek powlekanych, tabletek do ssania oraz pastylek do ssania jako element suplementów diety. 

W jakim celu stosuje się witaminę B7?

Biotyna pełni w ludzkim organizmie wiele ważnych funkcji, w tym m.in. bierze udział w syntezie kwasów tłuszczowych i protrombiny, uczestniczy w przemianach aminokwasów i cukrów
oraz wpływa na układ immunologiczny. Stosowanie biotyny jest zalecane w zapobieganiu i leczeniu stanów niedoborowych, wynikających z nieprawidłowej diety lub zaburzeń wchłaniania. Biotynę stosuje się jako środek wspomagający proces keratynizacji oraz różnicowania komórek naskórka wraz z jego wytworami (m.in. włosy, paznokcie). 

Jak należy stosować witaminę B7?

Biotynę należy przyjmować zgodnie z opisem w ulotce dołączonej do produktu lub według zaleceń wydanych przez lekarza, farmaceutę lub pielęgniarkę (2,5-5 mg/dzień). Nie należy przekraczać zalecanej dziennej porcji suplementów diety zawierających biotynę. Nie należy stosować biotyny po upływie terminu ważności. 

Jak należy przechowywać witaminę B7?

Biotynę należy przechowywać:

  • w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci,

  • w temperaturze poniżej 25˚C,

  • w oryginalnym opakowaniu,

  • według zaleceń wskazanych na opakowaniu suplementu.

W jakich sytuacjach nie należy stosować witaminę B7?

Biotyny nie powinny przyjmować osoby, u których stwierdzono uczulenie (nadwrażliwość)
na biotynę oraz którykolwiek z pozostałych składników preparatu. Niektóre choroby oraz inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania preparatów zawierających biotynę lub wskazanie do zmiany spożywanej ilości. Lista działań niepożądanych związanych
z przyjmowaniem biotyny obejmuje m.in. reakcje alergiczne oraz zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Informacja o wszystkich środkach farmaceutycznych przyjmowanych obecnie lub ostatnio powinna zostać przekazana lekarzowi lub farmaceucie w celu uniknięcia możliwych interakcji pomiędzy przyjmowanymi preparatami. Stwierdzono możliwe interakcje pomiędzy jednoczesnym przyjmowaniem biotyny i leków przeciwdrgawkowych, hormonów steroidowych i awidyny. 

Suplementy diety zawierające biotynę nie mogą być stosowane jako substytut zróżnicowanej diety oraz zdrowego stylu życia.

Tę część przygotowałem we współpracy z ekspertem zdrowia publicznego.


Z mojego, komplementarnego punktu widzenia

See this content in the original post

Macie uwagi i pytania do powyższego tekstu? Piszcie na adres pomoglo@jerzyzieba.com! Z przyjemnością na nie odpowiem. 

Wykorzystane w publikacji źródła: