Stanowisko w sprawie artykułu w dziennik.pl z dnia 16 stycznia 2019 roku.
W dniu 16 stycznia 2019 roku w portalu dziennik.pl wydawanym przez Infor Biznes sp. z o. o. opublikowany został artykuł pt. „Plebiscyt "Biologiczna Bzdura Roku" rozstrzygnięty. Jaka wypowiedź zdobyła ten niechlubny tytuł?” (https://wiadomosci.dziennik.pl/nauka/artykuly/589300,biologiczna-bzdura-roku-plebiscyt-jerzy-zieba-sante-jonna-koroniewska.html). W publikacji przedstawione są częściowo nieprawdziwe informacje na temat działalności publicystycznej i informacyjnej prowadzonej przez Jerzego Ziębę.
We fragmencie (…) „Na blogu To tylko teoria rozstrzygnięto plebiscyt na "Biologiczną Bzdurę Roku". Tym razem najwięcej głosów internautów zdobyła wypowiedź Jerzego Zięby dotycząca zachorowań na odrę.” (…) autor artykułu zawarł niepełne informacje dyskredytujące działalność publicystyczną Jerzego Zięby. Zestawienie prowadzonej przez Jerzego Ziębę działalności informacyjnej z sformułowaniem (…) „Biologiczna Bzdura Roku” (…) celowo sugeruje bardzo niską ocenę prowadzonej przez Jerzego Ziębę działalności publicystycznej i informacyjnej. Autor artykułu nie poświęcił uwagi pełnej wypowiedzi Jerzego Zięby dotyczącej „zachorowań na odrę”, a posłużył się wyrwanym z kontekstu fragmentem wypowiedzi. Jerzy Zięba w swojej wypowiedzi wytłumaczył jak przebyta choroba wzmacnia ludzki organizm. W istocie Jerzy Zięba wskazał w swojej wypowiedzi, że przebycie choroby doprowadza do infekcji, w następstwie której w organizmie tworzą się przeciwciała, które chronią organizm. Używanie przez autora artykułu wyrwanych z kontekstu informacji wprowadza opinię publiczną w błąd.
Cytat użyty w artykule (…) „Mam nadzieję, że polskie dzieci będą masowo chorować na odrę, dlatego, że będą wtedy zdrowsze" - powiedział Jerzy Zięba w jednym ze swoich filmików publikowanych na YouTube.” (…) został celowo przez autora artykułu wyrwany z kontekstu, wprowadzając tym samym opinię publiczną w błąd. Prawdą jest, że Jerzy Zięba w swojej wypowiedzi wytłumaczył jak przebyta choroba wzmacnia ludzki organizm. W istocie Jerzy Zięba wskazał w swojej wypowiedzi, że przebycie choroby doprowadza do infekcji, w następstwie której w organizmie tworzą się przeciwciała, które chronią organizm. Użyte przez publicystę określenie „zdrowsze” jest właściwe i znajduje potwierdzenie w badaniach naukowych. Japońscy naukowcy przeprowadzili badania, z których wynika, że u osób, które w dzieciństwie przeszły infekcję odry lub świnki, w latach przyszłych, u starszych osób wystąpiło niższe ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową serca. Natomiast zdaniem szwedzkich naukowców choroby zakaźne wieku dziecięcego stwierdzone u badanych miały efekt zabezpieczający przed chorobą wieńcowa serca. Ryzyko związane z ostrymi przypadkami choroby wieńcowej serca znacznie się zmniejszało ze zwiększoną ilością chorób zakaźnych jakie pacjenci przeszli w wieku dziecięcym. (…) „Zabezpieczane przed infekcjami zakaźnymi występującymi w wieku dziecięcym, może predysponować te dzieci do zachorowania w przyszłości na chorobę wieńcową serca.” (…). Szczegółowe informacje na temat szczepionki MMR zostały przedstawione przez publicystę w raporcie, z którego treścią można zapoznać się na stronie: https://www.bitchute.com/video/K0ZV18Re2wWg/.
Treści przedstawione w publikacji celowo dyskredytują działalność publicystyczną Jerzego Zięby. W treści publikacji nie zostały przedstawione informacje, które uwiarygadniają i potwierdzają wnioski przedstawione przez autora artykułu w dziennik.pl. Artykuł zawiera domniemania, które wprowadzają opinię publiczną w błąd. Autor artykułu nie zwrócił się do Jerzego Zięby z pytaniami. Artykuł został przygotowana bez udziału Jerzego Zięby. W związku z możliwym naruszeniem dóbr osobistych Jerzego Zięby, pełnomocnicy zastrzegają sobie prawo do podjęcia właściwych kroków prawnych.