Jerzy Zięba

View Original

Stanowisko w sprawie artykułu w swps.pl z 2020 roku.

W portalu swps.pl wydawanym przez Uniwersytet SWPS opublikowany został artykuł pt. „Pseudonauka – przypadek znachora Jerzego Zięby” (https://www.swps.pl/strefa-psyche/blog/relacje/18467-pseudonauka-dlaczego-w-nia-wierzymy-przypadek-znachora-jerzego-zieby). W publikacji przedstawione zostały informacje na temat Jerzego Zięby, w tym informacje które są zmanipulowane i nieprawdziwe. Treść przedstawiona w artykule godzi w dobre imię Jerzego Zięby i w dobre imię internautów oraz sympatyków publicysty. Przedstawione w publikacji treści są nierzetelne i agresywne, są jednoznaczną drwiną oraz mową nienawiści wobec publicysty i jego otoczenia.

W treści artykułu w akapicie (…) „Pod autorską marką Visanto sprzedaje suplementy diety, które mimo wysokiej ceny (np. 500-gramowe opakowanie witaminy C z aronią kosztuje 70 zł) rozchodzą się jak świeże bułeczki. W ofercie firmy znajduje się również strukturyzator wody, który wg zapewnień producenta „usuwa zanieczyszczenia organiczne i nieorganiczne, powoduje obniżenie potencjału ORP (potencjał utleniania-redukcji), podwyższa odczyn pH wody (woda alkaliczna) strukturyzuje wodę, przywraca wodzie utraconą pamięć magnetyczną porządkując jej dipole, poprawia smak i zapach wody”. Wspomniane „przywracanie wodzie pamięci” to pseudonaukowa, niepotwierdzona teoria, wg której woda gromadzi i przechowuje informacje, a następnie przenosi je na inne cząsteczki.” (…) przedstawione zostały w części nieprawdziwe informacje na temat Jerzego Zięby i prowadzonej przez niego działalności. Nieprawdą jest, że Jerzy Zięba jest właścicielem marki VISANTO. Nieprawdą jest, że Jerzy Zięba sprzedaje suplementy diety – Jerzy Zięba promuje produkty marki VISANTO. We wskazanym fragmencie przedstawione zostały nieprawdziwe informacje na temat pamięci wody. Zagadnienie to jest badane przez naukowców, w tym noblistów, m.in. dra Luca Montaignera, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny (2008), współodkrywcy wirusa HIV. Podczas zorganizowanej w 2014 roku przez UNESCO konferencji dr Luc Montaigner, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny (2008), współodkrywca wirusa HIV, przedstawił tezy dotyczące idei „pamięci wody”, czyli przenoszenia przez wodę informacji za pośrednictwem elektromagnetycznego śladu DNA. Według Montaignera teza o „pamięci wody” staje się coraz mniej kontrowersyjna z uwagi na coraz liczniejsze badania naukowe. Opisane przez profesora zjawiska zostały w części zastosowane w strukturyzatorze wody. Dodatkowe informacje na temat urządzenia przedstawione zostały przez Jerzego Ziębę w filmie: https://www.bitchute.com/video/NRkBjjgJKJ13/

W treści artykułu w akapicie (…) „Jednocześnie Zięba deklaruje nieufność do środowisk lekarskich, podważa kompetencje lekarzy, sugeruje, że są nieuczciwi względem swoich pacjentów i nie kierują się ich dobrem, lecz reprezentują interesy koncernów farmaceutycznych. Obsadza siebie w roli obrońcy oszukiwanych pacjentów i bezwzględnego tropiciela prawdy, której jest jedynym dysponentem. Zwolenników znachora, podobnie jak płaskoziemców czy antyszczepionkowców, oczywiście można wyśmiewać, co jest najprostszym w tej sytuacji rozwiązaniem. Lepiej jednak, i uczciwiej, postawić pytanie: dlaczego ludzie chcą wierzyć w pseudoteorie? Co zyskują, wierząc, że lewoskrętna witamina C leczy nowotwory? Dlaczego rodzice decydują się nie szczepić swoje dzieci, choć zdają sobie sprawę z zagrożenia?” (…) oraz akapicie (…) „Grupę własną mogą tworzyć osoby, które mają przykre doświadczenia z medycyną tradycyjną. – Czują się trochę jak umęczony naród, który walczy o prawdę i uznanie swoich racji. W tej grupie, na przykład wśród „ziębian”, otrzymują wsparcie dla swoich działań. Płynie do nich pozytywna informacja, że wraz z innymi znaleźli się na wyższym poziomie świadomości. Zaspokajają w ten sposób jedną z podstawowych potrzeb człowieka – potrzebę przynależności.” (…) oraz akapicie (…) „Wtedy są duże szanse, że w walce ziębianie kontra świat ci pierwsi przegrają z kretesem.” (…) autorka publikacji dokonuje nieetycznego dla swojej profesji podziału społeczeństwa na lepszych i gorszych sugerując, że tych „gorszych” można wyśmiewać. Autorka używa obraźliwych epitetów i zwrotów oraz agresywnego języka. Zastosowane określenia wobec części internautów i sympatyków Jerzego Zięby w kontekście treści artykułu jako całości są jednoznacznie obraźliwe. Segmentacja społeczeństwa, mowa nienawiści, agresja, które zastosowała autorka to działanie, które znajduje się poza właściwie rozumianymi zasadami współżycia społecznego i zdecydowanie jest działaniem wykraczającym daleko poza standardy jakimi powinna kierować się publicystyka realizowana w uniwersytecie, w tym także Uniwersytecie SWPS. We wskazanym fragment, poza jednoznaczną mowa nienawiści i drwiną, przedstawione zostały także nieprawdziwe informacje na temat działalności Jerzego Zięby. Nieprawdą jest, że Jerzy Zięba podważa kompetencje lekarzy. Jerzy Zięba nie jest znachorem. Słowo znachor jest określeniem obraźliwym, które w pierwotnym znaczeniu oraz znaczeniu użytym w artykule obraża Jerzego Ziębę. Według słownika PWN znachor to (…) „osoba bez wykształcenia medycznego, zajmująca się leczeniem ludzi” (…) lekceważące określenie (…) „o złym lekarzu” (…). Żadne z tych znaczeń nie może zostać przypisane Jerzemu Ziębie. Jerzy Zięba nie leczy i nie udziela porad medycznych. Jerzy Zięba prowadzi działalność publicystyczną i informacyjną, w ramach której prezentuje zebraną przez siebie wiedzę i zebrane doświadczenia osób, które stosują medycynę komplementarną. 

Treści przedstawione w publikacji naruszają dobra osobiste Jerzego Zięby. W treści publikacji nie zostały przedstawione informacje, które uwiarygadniają i potwierdzają wnioski przedstawione przez autorkę. Na szczególne potępienie zasługuje agresywna, wypełniona obraźliwymi porównaniami i epitetami forma publikacji. Autorka artykułu nie zwróciła się do Jerzego Zięby z pytaniami. Publikacja została przygotowana bez udziału Jerzego Zięby.  W związku z możliwym naruszeniem dóbr osobistych Jerzego Zięby pełnomocnicy publicysty zastrzegają sobie prawo do podjęcia właściwych kroków prawnych.